poniedziałek, 31 marca 2014

Wodociągi

Znane są już kwoty z przetargu na budowę sieci i przyłączy na wodociągi w Rozalinie, Annoplu Młynisku i Józefowie.

W Strachówce w czwartek wodę z wodociągu będzie badał Sanepid, za około 2 tygodnie zaczną się pierwsze podłączenia u mieszkańców.

Po sesji. Kontrola inwestycji. Awans na kierownika referatu. Remont mostu w Krawcowiźnie. Uchwały według porządku.

1. Odbędzie się kontrola inwestycji "Wykonanie docieplenia ścian budynku remizo-świetlicy OSP w Strachówce, wykonanie elewacji, wyposażenia mini siłowi OSP".
Czy uda się wskazać przyczyny nieterminowego złożenia wniosku o płatność?

2. Pani M. Suchenek została kierownikiem Referatu Rozwoju Gminy. W skład referatu wchodzą:
Kierownik (rolnictwo, leśnictwo, gospodarka gruntami, gospodarka nieruchomościami, pozyskiwanie środków zewnętrznych),
obsługa medialna urzędu
pracownik gospodarczy
pracownik gospodarczy (konserwator).

Czy gminę stać na takie "rozbuchanie" administacji?

3. Zmiany w budżecie:
m.in.
- zwiększenie środków (o 20 tys) na remont świetlicy w Jadwisinie
- budowa drogi w Księżykach (120 tys.)
- budowa chodników w Strachówce - ulica Konopnickiej i Annopol (20 000 zł)
- studium zagospodarowania przestrzennego (25 000 zł)
- zakup materiałów i wyposażenia dla OSP (10 tys.)
- remonty sal w SP w Strachówce (21 tys. z vat)
- remonty dróg (47 tys.)
- oznakowanie dróg (15 tys.)
- wytyczanie działek dróg, podziały, opłaty notarialne, wpisy do ksiąg wieczystych (33 tys.)
- równanie i odśnieżanie dróg (30 tys. zł)
- wykonanie dokumentacji oswietlenia: Kąty Czernickie, Krawcowizna, Strachówka, Równe (10 tys.)
- zadanie "Kino za rogiem" w Jadwisinie ( 16 180 zł)

Zamiast zakupu kolejnej kserokopiarki do urzędu gminy wskazaliśmy remont mostu w Krawcowiźnie. Mieszkańcy po zawaleniu się mostu (przerwany przez wodę) zostali pozbawieni skróconego dojazdu do łąk. Wójt i część radnych była przeciwko remontowi mostu.

Szkoda, że nie głosujemy we wszystkich sprawach imiennie.

4. Inne uchwały przegłosowane zostały bez zmian, prawie bez pytań.

Po sesji. Pismo od wojewody.

 Na dzisiejszej sesji Rada Gminy otrzymała informację, że do Rady Gminy wpłynęło pismo od wojewody, aby wyjaśnić sprawę zatrudnienia radnego w gminie. Pomieszanie pojęć, niedoinformowanie? "Zarzut" bo tak to zabrzmiało, że radny prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia gminy jest bezzasadny. Przewodnicząca Rady Gminy  złożyła stosowne wyjaśnienia. Przede wszystkim, że radny nie prowadzi działalności gospodarczej, że zatrudnia go zarząd wspólnoty mieszkaniowej w ramach swych uprawnień. Wyjaśnienia zawierają też informację, że  gmina ma większość udziałów we Wspólnocie.

Cała ta sytuacja uświadomiła mi, jak łatwo wydaje się osądy i oceny o mnie bez jednego kroku próby poznania prawdy. Dobrze, że jeszcze stać człowieka, który nie rozumiał, że źle zrobił na słowo "przepraszam".


piątek, 28 marca 2014

Niestety. Gmina straciła prawie 65 tysięcy.

Niestety, moje przypuszczenia były słuszne. Tak, jak pisałam 18 marca,  gmina poniosła straty za nierozliczenie w terminie remontu świetlicy w Strachówce. Został przekoczony termin złożenia wniosku o płatność za wykonanie elewacji i wyposażenie siłowni. Nie znano bowiem terminu złożenia wniosku wynikającego z Rozporządzenia Ministra Rolnictwa. To skutkuje stratą prawie 65 tysięcy złotych. 

Dlaczego nikt nam, radnym nie mówił wcześniej o problemie? Przy uchwalaniu budżetu już było wiadomo, że odmówiono nam zwrotu części wydatków z powodu nieterminowego złożenia wniosku  o płatność (termin przekroczono o dwa tygodnie).

Dlaczego trzeba było jechać do Wołomina, żeby się dowiedzieć, że mamy problemy. I to w takich okolicznościach?  Na spotkaniu samorządowców z Marszałkiem nasz Wójt prosił o interwencję w sprawie zaniedbań, podczas gdy inni samorządowcy interweniowali w sprawach dotyczących dalszych inwestycji. Ja byłam totalnie zaskoczona, wierzyć mi się nie chciało, że to może być prawda. 
Gdybym nie była przypadkiem na spotkaniu, to czy dowiedzielibyśmy się o kłopotach ? Przecież na sesjach, komisjach, w urzędzie wielokrotnie pytałam o rozliczenie naszej świetlicy. Nie uzyskałam nigdy na ten temat  odpowiedzi od Wójta mówiącej o niedotrzymaniu terminu przez gminę. A teraz zrzucana jest  wina na urzędników w Urzędzie Marszałkowskim. 
Zawsze byli winni radni, teraz już urzędnicy z Warszawy mają swój udział w problemach naszej gminy. Już przed Nowym Rokiem na sesji mówiłam, że "złej tanecznicy...". 
Czy to przystoi mężczyźnie tak zrzucać winę na innych, a prężyć muskuły na fotografiach z Marszałkiem, starostą, ambasadorami, premierami itp. itd. 

65 tysięcy można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Potrzeby są znane. To nasza strata, bo to publiczne pieniądze. 

czwartek, 20 marca 2014

Zbiórka śmieci

  Informacja ze strony naszej gminy:


Harmonogram  odbioru  gabarytów  oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (elektrośmieci) w poszczególnych miejscowościach Gminy Strachówka na 2014 rok



  • Prosimy o wystawienie odpadów przed posesję do godziny 8.00.

  • Do odpadów wielkogabarytowych zalicza się meble m.in. :  szafy, szafki, kanapy, fotele, wersalki, łóżka, krzesła ,stoły, opony, wykładziny, materace, ceramikę łazienkową

  • Elektrośmieci to m.in. : zepsute komputery, drukarki, telefony, telewizory, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki, suszarki, odkurzacze, żelazka, tostery, miksery, zegary, termostaty, wiertarki, piły, zużyte świetlówki, lampy

  • Zbiórka nie dotyczy: papy, gruzu, eternitu, materiałów budowlanych np. styropianu.

  • Wystawione inne odpady nie mieszczące się pod pojęciem wielkogabaryty lub elektrośmieci nie zostaną odebrane.

Więcej informacji pod numerem telefonu (25) 676 28 27



                Miejscowość


                    Data wywozu

Strachówka

Zofinin

Jadwisin

Piaski
3 kwietnia -czwartek

Równe

Krawcowizna
Grabszczyzna
2 kwietnia -środa

Kąty Czernickie

Kąty-Miąski
Borucza
Szlędaki
Kąty-Wielgi
1 kwietnia- wtorek

Rozalin, Józefów, Annopol

Marysin, Młynisko, Szamocin

Księżyki, Osęka, Wiktoria,

Ruda-Czernik

31 marca - poniedziałek

wtorek, 18 marca 2014

Spotkanie Marszałka Adama Struzika z samorządowcami powiatu wołomińskiego (z c.d.)

Wczoraj, w Wołominie odbyło się spotkanie samorządowców z Marszałkiem Adamem Struzikiem. 
Wzięli w nim udział starosta, burmistrzowie, wójtowie, radni powiatowi i gminni. 
Marszałkowi towarzyszyli kandydaci do Parlamentu Europejskiego z listy PSL okręg 4 (warszawski i okołowarszawski): minister Bożena Żelazowska i burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński. Spotkanie prowadzili prezes PSL Władysław Krysik i wiceburmistrz Wołomina Sylwester Jagodziński. 
Marszałek omówił założenia programowe finansowania ze środków unijnych w nowym budżecie na lata 2014-2020. Odpowiadał też na pytania starosty, wójtów, radnych. Większość pytań dotyczyla drogi 634, inwestycji poszczególnych gmin: 
m.in.:
wiaduktów kolejowych na remontowanej linii Rail Baltica, szans przyznania dotacji na inwestycję, wodociąg Myszadła - Starowola, z listy rezerwowej (Wójt Jadowa)
zwiększenia kwoty dofinansowania do inwesycji wodociągowania w Tłuszczu (burmistrz Tłuszcza)
chodników w Radzyminie (radny Radzymina)
przyspieszenia tempa opracowywania dokumentacji drogi 634 z propozycją przejęcia prac przez Starostwo (starosta)
wykonania dwujezdniowej drogi 634, a nie wyboru drogi jednojezdniowej (Wójt Klembowa)
szpitala w Drewnicy
przedłużenia terminu rozliczenia inwestycji z PROW (wójt Strachówki).

Jeśli chodzi o ostatnią sprawę, to domyślam się, że chodzi o rozliczenie remontu świetlicy w Strachówce. Został przekroczony 36- miesięczny termin? Nic nam radnym Wójt nie mówił o tym. Trzeba było jechać do Wołomina, żeby się dowiedzieć (choć wróble zza miedzy już dawno ćwierkały, że Strachówka ma kłopoty z rozliczeniem). Może na najbliższych komisjach czegoś się dowiemy. Może to dotyczy innej inwestycji?




-

wtorek, 11 marca 2014

Dzień Sołtysa poważnie i na wesoło

Nie udało mi się ustalić, dlaczego Dzień Sołtysa obchodzony jest akurat dzisiaj, ale każdy z nas wie,  że to ważna osoba w każdej wsi. W dużej mierze od sołtysa zależy, jak wygląda wieś i jak się w niej mieszka. O sołtysa trzeba więc dbać. 

Jak ważna jest to funkcja najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy Wąchocka.  To tam od 2003 r. stoi pomnik Sołtysa Polskiego. U stóp siedzącego na skrzynce sołtysa umieszczono napis „Sołtys na zagrodzie równy wojewodzie – w hołdzie polskim sołtysom”. 
Niejeden z turystów widząc pomnik w Wąchocku zastanawia się, co symbolizuje koło, o które opiera się sołtys z brązu? Odpowiedź znależć można w jednym z wielu dowcipów o Wąchocku i sołysie. 
 "Jak się wybiera sołtysa w Wąchocku? Puszcza się koło z najwyższej okolicznej górki i w czyją chałupę trafi ten zostaje sołtysem."

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich pełniących funkcję sołysa, zarówno w minionych, jak i obecnej kadencji.