Parlament Europejski odpowiada obecnie za prawie 60% rozwiązań prawnych w poszczególnych państwach członkowskich. Oznacza to, że europoseł ma większy wpływ na nasze życie, niż poseł polskiego Sejmu.
To europarlamentarzyści tworzą podstawy prawne, które po wprowadzeniu w życie przez parlamenty krajowe, decydują o naszych prawach i obowiązkach. To od pracy europarlamentarzystów zależeć będzie jakość naszego życia.
Parlamentarzyści będą decydować o warunkach bezpieczeństwa i obsługi, gdy znajdziemy się w ośrodku zdrowia czy szpitalu. To od ich decyzji zależy poziom kultury, zachowaniu dziedzictwa przyrodniczego i kontrola bezpieczeństwa związanego z jakością kupowanej przez nas żywności.
Europosłowie decydują o budżecie Komisji Europejskiej, a więc mają realny wpływ na to, jak wykorzystywane będą unijne pieniądze w kolejnej perspektywie budżetu.
Europosłowie są zobowiązani stać na straży obrony demokracji i państwa prawa. Ponadto posłowie PE powołują Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich i przyznają Nagrodę Sacharowa (dla zasłużonych w walce na rzecz praw człowieka i wolności).
Polacy, którzy zostaną europarlamentarzystami, reprezentować będą różne spojrzenie na Unię i różne podejście do człowieka i jego problemów. Jeśli nie oddamy głosów na kandydatów, których program jest nam bliski i których praca jest nam znana, wzmocnimy szanse kandydatów o poglądach, o których nic nie wiemy, albo są dalekie naszym wartościom.
Miejsca w europarlamencie należą się polskim przedstawicielom, ze względu na nasze członkostwo w Unii Europejskiej. Nawet jeśli nie pójdziemy do urn wyborczych i frekwencja wyborcza będzie niska, Polacy i tak zasiądą w Parlamencie Europejskim.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz